Koshmar – Rusya’daki ilk gün

Bir arkadaşıma yazdığım mesaj ile Rusya’daki ilk günler.
Merhaba,
Genel olarak iyiyim, biraz soğuk ama genelde yağmurlu olan bir şehirdeyim. İnsanları pek fazla gülmüyor ya da gereksiz yere gülüyorlar.
Şehir çok güzel, özellikle düzeni harika 1703 yılında kurulmuş bir şehrin bu kadar düzenli ve vizyonlu inşa edilmesi insanı kendisine hayran bırakıyor.
Dostroyevski’nin Suç ve Ceza da tasviri nasıl yapıldıysa şehir 100 yıl sonrada aynı, insan düşünüyor nasıl bir öngörü ki caddelerin hepsi 2 geliş iki gidiş li inşa edilmiş, şehir merkezi ve en ünlü caddesi nevski muhazzam güzellikte.
Şuan 76 yaşında ama hiç göstermeyen Rus bir hanımla kalıyorum, Ama kendisi evi bana bıraktı son üç haftadan beri gelmiyor. Biraz önce aradı yarın gelecekmiş. Gelmesine hem seviniyorum, hem üzülüyorum. Evdeki rahata alışmıştım ama kendisi gelince pratik yapma şansım olacağından memnunum çünkü konuşmayı seviyor, bende dinlemeyi sevdiğimden iyi olacaktır.
Şimdi rahatım yerinde Türk arkadaşlarımda var burada, genelde onlarla zaman geçiriyorum. Sınıfım tam bir mozaik İtalyan, Fransız, Çinli, Tayvanlı, Japon. Japonlara ayrı bir sempatim var, çok candanlar. Hoş burda hepimiz memleketimizden uzak olduğumuz için birbirimize iyi davranıyoruz.
Ama okulun %50si Çinli kendimi zaman zaman Çin’de hissediyorum.
Şuan için herşey yolunda dediğim gibi ama geldiğimde büyük sorunlar yaşadım.
Havaliımanında birinci şok, Star Alliance’lı THY bavulumu kaybetmiş, 40 dereceden 15 dereceye gel 3 ay kalmayı planla ve giyecek hiçbirşeyin olmasın ne kadar kötü birşey.
Beni üniversiteden karşılamaya geleceklerdi, alıp talep ettiğim şekilde yurda götüreceklerdi ancak ben kayıp işlemleriyle uğraşırken gelen kişi gelmediğimi düşünerek geri gitmiş.
Saat 19.30 havanın kararmasına 1,5 saat var. Ne kalacak yerim, ne bavulum var. Zaten moraller darma dağan. kalacağım yere dair hiçbir bilgim yok. Nerde kalacağımı bilsem geçen senede bir ay burda kaldığım için bir şekilde bulabilirim gideceğim yeri.
Benimle aynı sorunu yaşayan, bavul kayıp işlemleri sırasında tanıştığım kadının arkadaşı bana yardımcı oldu Allah razı olsun kendisinden. Yurdun adresini bulduk netten. Beni en yakın metro istasyonuna bıraktı, ordan sonra sora sora yurdu buldum.
Saat 20.30 yurda bilgi verilmemiş Türkiye’den bir öğrenci gelecek burda kalacak diye kadın beni başka bir yere bir hostel a yönlendirdi. O gece orda kaldım. Ertesi sabah okula gittiğimde yurda yabancı öğrenci alınamayacağına dair geldiğim gün bir yazı gelmiş.
Yurdun 2 katı fiyatına aile yanında kalabileceğimi söylüyorlar, ben ise bu işin olamayacağını ben 2 ay önce  başvurduğumda yurtta kalacağımı ve bütçemi ona göre ayarladığı anlatmaya çalışıyorum. Sonunda bavulu olmayan çocuk aile yanında kalmayı kabul ediyor.
Allahtan kalacağım aile yani bahsettiğim kadın iyi çıktıda az biraz keyfim yerine geldi. 3 gün sonrada bavulum bulundu.
Sonuç, bir THY’e fazla güvenmeyeceksin bavulunu Türkiye’de unutuyor. İki bazen birşeyler planlandığı gibi gitmiyor.
Şuan için tek isteğim ve üstüne yoğunlaştığım konu Rusça, kalan 8 haftamı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.

Benim e-posta adresim xxx istediğin zaman konuşabiliriz.
Sevgiler. Kal sağlıcakla 😉

One thought to “Koshmar – Rusya’daki ilk gün”

  1. Egemen hocam anlaşılan çok sıkıntı çekmişsin ama ne demişler zaman her şeyin ilacıdır sorunlarının (en azından kalacak yer ve bavul sorununun) hallolduğuna sevindim kalan günlerini en iyi şekilde geçirmen dileğiyle kendine iyi bak sağlıcakla kal haa bu arada bana önerebileceğin şeyler varsa can kulağı ile dinliyorum hocam 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.