Köşeyi dönebiliyor muyuz ?

Her Türk gencinin en az bir kere başına gelen ÖSS’nin ardından belli bir puanı almış kişiler gelecekleri için en önemli kararı vermeden önce bir bilirkişi tavsiyesine ihtiyaç duyuyorlar.

İşte bu sebepten dolayı son bir haftadır bizim üniversiteye de bölüm tercihi için üniversite adayları geliyor. Bugün bir iki tanesiyle tanışma özellikle bizim okulda yer alan bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ve endüstri sistemleri mühendisliği bölümleri arasındaki farkı anlatma şansı buldum.

Birileri gençleri kendi bilgisizliklerinden ötürü kandırmaya çalışıyor sanki. bilgisiz adama diğer bilgi açı adama bilgi verme saçmalığı bu canım ülkede sürüp gitmekte. Birine masa verin, iyi giydirin, biraz da ağzı iyi laf yapsın alın size bilgili adam.

Neyse, üniversitenin tuttuğu rehber danışmalarlardan biri, ne desen inanacak öğrencilerden birine ve ailesine bilgisayar mühendisliği donanımla, yazılım mühendisliği yazılımla ilgilenir  deyip kestirip atmış en fenası ise endüstri sistemleri mühendislerinin mezun olunca yönetici olacak şeklinde bilinçsiz bir atış yapması.

Hani işletme bölümleri yönetici yetiştirir saçmalığıyla işletilen bir kitle, bugün kendi hayatını idam ettiremiyor. Üniversite mezunu işsizlerin büyük bir bölümü işletme mezunlarından kanımca, bugün üniversiteler bina dikmeden işletme bölümü açıp öğrenci alıyorlar.

Bu yazı asıl yazmakta amacıma gelirsek,  bugün gördüğüm ya da konuşma fırsatı bulduğum gençlerin meslek seçimlerindeki ana kriter nasıl köşeyi dönerim şeklindeydi. Amaç üretmek değil, mesleğe duyulan saygı ve onun verdiği itibar değil, işi sevmek değil.

Bu ülkede köşeyi dönemek amaçlı yetişen insanlardan dolayı canım vatanım çok hedeflerinde ve yolundan dönecektir.

ama hala umudum var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.