Kimsenin aklına gelmiyor mu?

“Başlamak bitirmenin yarısıdır” sözü, devamlı yeni bir şeylere başlayan kişiler için yetersiz kalmakta.Bizim için önemli kavram “Sürdürülebiliktir”. Özellikle sonuç odaklı değilde süreç odaklı işlerde bu kavram daha da önemlidir. Hedef noktaları vardır süreç içersinde, bu hedeflere noktaları o süreç içerisinde yer alan görevlerin tamamlandığı anlamına gelir. Fakat süreç içerisinde bağımsız tek hedefli görevler olduğu gibi paralel giden görevler bağımlı görevler ( sıralı görevler) de yer almaktadır.

Sözü getirmek istediğim nokta: şu an üzerinde çalıştığım, üzerinde mesai harcadığım Rusça  “Antalya’da”  anlamına gelen  ( vantalii )  projesi.

Vantalii projesindeki asıl amaç, Antalya’da yaşayan veya Antalya’ya gelecek  Rusça-konuşan kişilerin bölge hakkında pekçok şeyi tek bir sitede bulmasıdır.

Kimsenin aklına gelmiyor mu?

Aslına bakarsanız çok başarılı örnekleri var(dı), ama bazı nedenlerden dolayı devam edilemiyor. Bunlardan en önemli nedenli nedenlerinden biri bu işin maliyeti. Hem maddi, hem zaman bakımından tüm bir turizm şehrinin içeriğini tek bir yerde toplamak kolay bir iş değil. Özellikle konu başka dilde yayın olunca durum iyicene zorlaşıyor.

Bu iş, tek kişilik bir iş değil. Biraz takım oyunu. Bu işi sürdürebilmeniz ve başarıya ulaşabilmeniz için bu işi seven kişileri bulmanız gerekiyor öncelikle. Türk E-Dergi’den aldığım tecrübeler sayesinde bu işi ön aşama için hallettim diyebilirim, en azında şimdiden 3 anadili Rusça olan bir ekibe sahibim. Bu sayede hem vantalii nin kalitesi artıyor hem de ileriye dönük yapılacak işler için heyecan veriyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.