İş Zekası Çözümleri -1

Günümüzde kişiler bilgiye ulaşmakta zorlanmıyorlar. İnternet denilen büyük bilgi denizinde pek çok şey istenildiğinde bulunabiliyor. Kuruluşlar eskisine göre daha da rahat bu konu, daha fazla bilgiye daha kolay ulaşılabiliyorlar artık. Aslına bakarsanız bu bilgi çokluğu firma yöneticilerini zora sokuyor diğer bir değişle yeterli bilgiye ulaşma çabası yerini manüpile edilmemiş, doğru ve kaotikleşmeye izin vermeyen bilgiye ulaşma çabasına bırakmış durumda.

Bu yüzden yazımın başında bilgi havuzu yerine bilgi denizi deyimini kullandım. Evet bu bilgi denizinde istenildiğinde istenilen bilgiye ulaşılabiliyor fakat bunun maliyeti günden güne artıyor.

Maliyet deyince ilk akla gelen para olsa da, doğru, temiz ve güvenilir bilgiye ulaşmak zaman bakımından da oldukça maliyetli bir durum. Bilginin çok ve heryerde olması, aynı zamanda bu bilgilerin organize edilmemiş, yönetiminin de zor olması maliyeti daha da fazla artırmaktadır.

Denize her gün atılan bilgiler akıntılar yardımıyla hareket ettiğini ve attığımız yerde durmadığı düşünürsek istediğimiz zaman bu bilgilere ulaşmak zahmetli olacaktır. Bazen bu bilgilere ulaşamadığız dahi olabilir. Bu metaforu kullanmamdaki neden özellikle ad-hoc (günü kurtarma) mantığıyla çalışan firmaların yaşadığı sorunların daha fazla akılda canlandırılmasını sağlamak.

Her geçen gün bu denizden aldığımız bilgiler hakkında beklentilerimi değişiyor, eskiden yeterli bilgiye erişebilmemiz en büyük sorunumuzdu günümüzde bunu büyük ölçüde çözdük şimdi ise ulaşılan bilginin ya da izlenilen bilgilerin güvenilir olup olmadıyla ilgileniyoruz, çeşitli güvenirlilik oranlama (reliability ratio) yöntemleri ile bu sorunu da çözdük gibi. Şimdi ise üzerine çalıştığımız konu ise bilginin karar vericiler tarafından karar alma araçlarında (decision making tools) kulanılabilecek kadar anlamlı bilgiler olup olmadığı.

 

devamı gelecek..

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.