Hem Hatırşinas Hem de SEBAT KDT

Askerden geldiğimden beri  FORBES 500’ün Türkiye’de yer alan şirketlerin tamamına yakınına dünyada ise  50’ye yakınına CV gönderip başvuru yaptım,  FORBES 500’de yer alamamış ama Türkiye’nin öncü, güvenilir ve krumsal firmalarına da onlarca CV gönderdim ya da kariyer siteleri üzerinde başvurdum. Ya İK’lar hiç çalışmıyor, ya beni beğenmiyorlar ya da bu çocuk iyi işler yapmış ama ODTÜ’lü Boğaziçi’li değil diyorlar. Başka bir opsiyon aklıma gelmiyor bu durumda beni düşündükçe sinir ediyor.

Sinir olmamak, kendimi yıpratmamak adına bende iş bulamazsam kardeşim en azından bir internet girişimcisi olurum diyorum, benim Mark Zuckerberg ya da Jack Dorsey’den ne eksiğim var diyorum. (1,97 boyla fazlam bile var 🙂 ). Türk E-Dergi, Ekonomi Yorumları, Hatırşinas ve Türk E-Medya ile ben bırak Türkiye’yi Dünya’yı sarsarım (Yavaş Sars, Türkiye’de ki evler yıkılır, bizimkiler gider ellere yardım yarışına girer.)

Demem o ki,  ben artık yapmam gerekeni yaptım, yapmaya devam ediyorum artık iş veren beni bulsun ama bu arada boş durmayıp Hatırşinas üzerinde çalışıyorum.  Hatırşinas aslında şu aşamada tamam,  Kurban Bayramı için hazırlık yapmak lazım sadece.

Hatırşinas ‘da yapılacak birşey kalmayınca SEBAT’a başladım bende, SEBAT bir karar destek sistemi ve milyon dolarlık bir proje. 🙂 Şaka değil gerçek valla. Web-based bir sistem SaaS olarak faaliyet gösterecek. Elektrik faturası gibi kullandığın kadar öde sistemi SaaS (Software as a Service).

Ne yapıyor SEBAT (KARARLILIK) ?,


Sebat şimdilik zar atıyor. Zar atmak kolay ama zarın kaç geleceğini bilmek zor, istediğiniz sayının gelme olasılığı 1/6, 10 tane zar atarsanız 1 bölü 6 üzeri 10. Şuan için Sebat train edilen bir sistem türkçesiyle eğitiliyor sürekli. Beyniniz gibi düşünün yanlışlarıyla öğreniyor, SEBAT özellikle büyük şirketlerin üst yönetimlerinin karar vermelerinde yardımcı olmak adına üretilen bir sistem olduğu için hatalardan ders alan bir sistem olmalı. Yani geçmiş verilerle eğitilmeli, sonra mevcut ve bilimsel karar teorileri ile test edilmeli.

Bilgisayar bilimi ve biyolojinin buluştuğu nokta üzerinden altyapısı kuruluyor SEBAT. Neural Network (Sinir Ağı)  kullanılarak tahmin yetenği güçlendiriliyor sistemin.  Game Theory, Analytic Hierachy Process, Decision Tree hangi metodoloji olursa olsun güncel verileri geçmiş verilerin sonuçlarıyla kalşılaştırarak veriyor yöneticiye.

Ya böyle olursayı da düşünüyor, datayı görselleştiriyor. karşılaştırmalı grafikler sunuyor.
Yapay zeka ile gerçek insanın deneyimini kullanıyor, hem dışardan girilen data ile eğitiliyor hem de kendi kendini eğitiyor.

Veriyor, kendini eğitiyor dememe bakmayın aslına bakılırsa bunlar olmayacak şeyler değil, doğru bir yol haritasıyla iyi CS cilerle olabilecek bir iş.  Ben şimdilik tekbaşıma çalışıyorum, ilk halini Ph.D candidate dostlarımla paylaştım. “Abi bu sadece zar atıyor” diyorlar ee ben ne dedim. Şimdilik sadece zar atıyor.  E o zaman ne işe yarıyor. İnsanın şansını deniyor şu aşamada kimin daha iyi attığını öğreniyor. Nasıl yani demeyin? İstatistikte şans bir faktördür. 😀

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.