Akvaryum İç Mimarlığı – Aquascaping

Çocukluğumdaki hobilerimden birine geri döndüm 3 sene önce. Eşimin aldığı 2 Japon balığı vesile oldu. 6 ay kadar fanusda besledik, bir balığımızı kaybettiken sonra ve suyun sürekli kirlenme probleminden dolayı 65 cm yaklaşık 50 lt’lik bir akvaryuma geçiş yaptık. Bir tane siyah teleskop balığımız olduğu için Japon balığıyla devam ettik. Japonlarımızı kadar iyi besledik ki, artık akvaryuma sıhamaz oldular, izinde olduğum şu dönemde japon balıklarını lepistes ve neon tetra balıklarıyla takas ettim. Şuan aynı akvaryumla devam ediyoruz.

Balıklar küçülünce 65’lik akvaryum büyük gelmeye başladı. Balıklara ekosistem oluşturmak için su bitkileri üzerinde araştırma yaparken “Aquascaping” ile tanıştım.

Aquascaping, su bitkilerinin yanı sıra, su altındaki bahçelerde, bir akvaryumda su bitkilerinin yanı sıra kayaların, taşların, oyukların veya dalgaların karaya attığı odunların estetik açıdan hoş bir şekilde düzenlenmesi işidir.

3 gündür bununla ilgili videolar izliyorum. Bu işle ilgili süper işler yapan, eğitim veren aynı zamanda tedarikçi konumunda iki youtube kanalı tavsiye etmek istiyorum.

Green Aqua https://www.youtube.com/channel/UC1xredHso_O0RzeYMacGgyg
ADA (Auqa Design Amano) –https://www.youtube.com/user/aquadesignamano

İleryen zamanda yeni bulgularımı, düşüncelerimibe biraz daha konuyu kavradığımda bir deneme yapıp, denemeleri paylaşacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.