1 Satoshi ‘in Hesabını mı yapıyorsun ?

“Bir Kuruşun hesabını yapmak” diye biz Türkler’de ki deyim vardır. Türk Lirasından 6 sıfır atıldıktan sonra bu deyim tekrar hayatımıza girdi. Genelde biz önemsemeyiz, bir kuruş nedir ki deriz.

Basit bir hesap yapalım istiyorum. 1 Lira 100 tane kuruştan oluşuyor. 100 Lira 10 bin kuruştan oluşuyor.

Şuan biz genelde kredi ya da banka kartıyla ödeme yapıyoruz, Bim ya da A101’e günde binlerce mağazası var, eğer nakit alışveriş yapan vatandaşlar önemseyerek 1 er kuruşunu mağazada bıraksa o markaların günlük hatta yıllık kazançlarını düşünebiliyor musunuz? Hersene bu kuruşlardan birer ikişer daha mağaza açabilirler.

Cent (Sent) ise bildiğiniz gibi Amerikan Dolarının kuruşu. 100 Cent = 1$. Yazdığımız yazınız başlığı ise “1 Satoshi ‘in Hesabını mı yapıyorsun ?” Satoshi ise bitcoin’in kuruşu diyebiliriz. Ama biraz farklı diğerlerine göre. Bir bitcoin yüzmilyon satoshi değerinde.

Benim de dahil olduğum bir grup, günün birinde 1 Satoshi-nin 1 Cent olacağı görüşünde. Yani 1 bitcoin değerinin değeri 1 milyon dolar inancında bu grup. (Satoshi – Cent Hesabı) Zaten bu düşünce bitcoin e olan ilgiyi artırıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.